LUA190T14
Lucia Bowl & a Half with KTA014-BR Kitchen Mixer, Drain Tray & Cutting Board
$1,750.49 GST inc
Description
Sleek lines, smooth finish –total sink appeal. Lucia Sinkware has been designed and engineered for ease of
use, durability and style. They are of exceptional quality, built from the finest stainless steel to last a lifetime.
This Pack Includes: DTA16 Drain Tray, CBB245 Cutting Board & KTA014-BR Kitchen Mixer (5 Star, 5.5L/min)
| Overall Size | L608mm x W440mm x D S160mm/L200mm |
|---|---|
| Bowls | Two Bowls |
| Bowl Radius | 15mm |
| Bowl Size | L 340mm x 400mm x 200mm, S 225mm x 400mm x 160mm |
| Collection | Sink and Tapware Packages |
| Design Style | Modern |
| Drainer | No |
| Includes Sound Deadening Pads | Yes |
| Made In | Asia |
| Min Cabinet Size | 700mm |
| Mounting | Topmount, Undermount |
| Overflow Hole | No |
| Room | Kitchen |
| Sink Finish | Stainless Steel |
| Tap Holes | NTH |
| Water Capacity | L 25.5 Litres/ S 13.5 Litres |
| Installation Guide | Installation Guide |
|---|---|
| Tech Sheet | Tech Sheet |
| Brochure | Brochure |
