
MR-100D
Schock Mono Round Bowl Sink
$932.40 GST inc
Description
Schock invented the granite sink in Germany over 30 years ago. With stunning crisp lines and a silky smooth finish, the quality German made sinkware has been created using state-of-the-art composite Nanogranite® materials. It offers exceptional strength and durability, are stain resistant and inert with antibacterial properties.
The NEW CRISTADUR® Green Line
Genuinely Sustainable. Genuinely Premium.
With resource-saving production, natural quartz sand from Bavaria and raw materials efficiency at 90%, all of our sinks are already made in harmony with nature and the environment. Plus, with the CRISTADUR® Green Line, we have now developed the first material that is 99% made from natural, renewable or recycled raw materials.
| Overall Size | L485mm x W500mm x D195mm |
|---|---|
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 10mm |
| Bowl Size | L400mm x W336mm x D195mm |
| Collection | Mono |
| Design Style | Modern |
| Drainer | No |
| Made In | Germany |
| Min Cabinet Size | 450mm |
| Mounting | Top Mount |
| Overflow Hole | Yes |
| Room | Kitchen |
| Sink Finish | Day White Greenline |
| Tap Holes | 1TH |
| Water Capacity | 15.2 Litres |
| Tech Sheet | Tech Sheet |
|---|---|
| Brochure | Brochure |
Products
You may also like
-

Schock Trim Kit Matt Black
$89.14 GST inc -

Schock 2×2 Design Drip Brushed Black Metallic
$256.47 GST inc -

Schock Silicone Drain Mat
$269.28 GST inc -
TINK-D Kitchen Mixer With Pull-Out Lead Free
$948.16 – $1,130.84Price range: $948.16 through $1,130.84 GST inc -
Kitchen Sink Waste Cover – White
$25.00 GST inc -

Schock Pro Care Set
$64.00 GST inc -

Schock 2×2 Design Drip
$256.47 GST inc

