LT100
LT100 31 Litre Single Bowl
$618.97 GST inc
Description
Abey Laundry sinks are hand-crafted from high grade SUS304 stainless steel and are offered in a range of styles and sizes to meet your laundry needs. They feature extra deep bowls and R25 corners for increased volume with a contemporary design.
| Overall Size | L390mm x W450mm x H230mm |
|---|---|
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 25mm |
| Bowl Size | 340mm x 400mm x 230mm |
| Collection | Abey |
| Design Style | Multi-Res/Builders, Contemporary |
| Drainer | No |
| Made In | Asia |
| Min Cabinet Size | 500mm |
| Mounting | Flushmount, Topmount, Undermount |
| Overflow Hole | Yes |
| Room | Laundry |
| Sink Finish | Stainless Steel |
| Water Capacity | 31 Litres |
| Installation Guide | Installation Guide |
|---|---|
| Tech Sheet | Tech Sheet |
| Brochure | Brochure |
| Sketchup | |
| AutoCAD |
Products
You may also like
-
Lucia Goose Sidelever Mixer Lead Free
$361.90 – $444.40Price range: $361.90 through $444.40 GST inc -
304 Gooseneck Pull Out with Dual Spray Function Kitchen Mixer
$791.97 – $848.62Price range: $791.97 through $848.62 GST inc -

304 Gooseneck Pull Out Dual Spray Function Brushed Steel Kitchen Mixer
$453.20 GST inc
