LT120BP
LT120 45 Litre Single Bowl with Overflow Black Pearl
$900.74 GST inc
Description
Abey Laundry sinks are hand-crafted from high grade SUS304 stainless steel and are offered in a range of styles and sizes to meet your laundry needs. They feature extra deep bowls and R25 corners for increased volume with a contemporary design. This Laundry sink is part of Abey’s coloured stainless steel collection – PearlArc®.
PearlArc® technology utilizes an innovative colour coating process combined with scratch-resistant and anti-fingerprint treatments. The PearlArc® collection is guaranteed to be the highlight of your home.
| Overall Size | L470mm x W450mm x H250mm |
|---|---|
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 25mm |
| Collection | Abey |
| Design Style | Multi-Res/Builders, Modern |
| Drainer | No |
| Made In | Asia |
| Min Cabinet Size | 500mm |
| Mounting | Flushmount, Topmount, Undermount |
| Overflow Hole | Yes |
| Room | Laundry |
| Sink Finish | PearlArc® Black Pearl Stainless Steel |
| Water Capacity | 45 Litres |
| Tech Sheet | Tech Sheet |
|---|---|
| Brochure | Brochure |
| Sketchup | |
| AutoCAD |
Products
