LT45DB
The Double Leichardt
$1,491.03 GST inc
Description
Abey Laundry sinks are hand-crafted from high grade SUS304 stainless steel and are offered in a range of styles and sizes to meet your laundry needs. They feature extra deep bowls and R25 corners for increased volume with a contemporary design.
| Overall Size | L860mm x W510mm x H260mm |
|---|---|
| Bowls | Two Bowls |
| Bowl Radius | 25mm |
| Collection | Abey |
| Design Style | Multi-Res/Builders, Contemporary |
| Made In | Asia |
| Min Cabinet Size | 900mm |
| Mounting | Topmount |
| Overflow Hole | Yes |
| Room | Laundry |
| Sink Finish | Stainless Steel |
| Tap Holes | 1TH |
| Water Capacity | 45 Litres (each bowl) |
| Tech Sheet | Tech Sheet |
|---|---|
| Brochure | Brochure |
Products
You may also like
-
TINK-D Kitchen Mixer With Pull-Out Lead Free
$948.16 – $1,130.84Price range: $948.16 through $1,130.84 GST inc -
Poco Pull Out Kitchen Mixer Lead Free
$501.60 – $595.10Price range: $501.60 through $595.10 GST inc -
Lucia Side Lever Sink Mixer
$338.80 – $444.40Price range: $338.80 through $444.40 GST inc -
Lucia Sidelever Mixer with Pull Out Lead Free
$429.00 – $513.70Price range: $429.00 through $513.70 GST inc
